gymnázium, sportovní gymnázium, praktická sestra, výpočetní technika, právo a veřejná správa

Za nádherného počasí se konalo pro Jilemnici historicky první mistrovství světa a to v orientačním biatlonu – World biathlon orienteering championschip. Pro informaci, ORIENTAČNÍ BIATLON je kombinace dvou tradičních sportů – orientačního běhu a biatlonu a může být v letní i v zimní formě. Místem vzniku orientačního biatlonu je Švédsko, kde byla také v roce 1998 založena Mezinárodní federace orientačního biatlonu (IBOF) a od tohoto roku jsou pořádány mezinárodní soutěže. V současnosti se každoročně pořádá soutěž Světového poháru a Mistrovství světa. Aktivními členy federace je nyní deset zemí (Švédsko, Dánsko, Finsko, Německo, Česká republika, Velká Británie, Belgie, Holandsko, Rusko a Estonsko), které se pravidelně zúčastňují hlavních soutěží. Ve skandinávských zemích se mu věnuje i armáda (Švédsko, Dánsko, Finsko), která má v tomto sportu i profesionální sportovce. V minulých letech se letní MS konalo v Dánsku (2018).

Vlastní závod probíhá tak, že závodník absolvuje v rámci závodu běžeckou část jako orientační závod s mapou v terénu, popř. určuje lokalizaci míst na mapě a střeleckou část, která probíhá  na střelnici, s malorážnou puškou na klasické biatlonové terče, přitom zbraň zůstává na střelnici ve stojanu. Závodní disciplína „klasika“ probíhá takto: Závodník na startu obdrží mapu pouze s vyznačeným startem a postupuje po trase označené v terénu fábory. Neustále si udržuje kontakt a do mapy přesně zaznamenává po trase v terénu připravená stanoviště. Po této tak zvané „lokalizaci“ mění mapu vydává se na již značenou trať s pevným pořadím kontrol, tzv. klasický orienťák, který ho přivede na střelnici. Zde si vyzvedne zbraň a střílí položku v leže (10 ran) a po následném malém opět orientačním okruhu podle mapy i položku ve stoje (10 ran) a končí závod proběhnutím cíle. Další nejrozšířenější disciplíny jsou „sprint“ (start-orieťák–ležka-orieťák–stojka-cíl) a štafety, což jsou v jednoduchosti tři sprinty za sebou, ve sprintu se střílí 5 ran v leže a 5 ran ve stoje, při štafetách má závodník k dispozici na pět terčů 8 nábojů.

V Jilemnici se závodilo ve sprintu, klasice a štafetách. Barvy naší školy hájili hned tři zástupci – Michaela Durdová, Veronika Bergerová a Marek Hasman. Děvčatům se v kategorii W20 dařilo, Míša brala 2x bronz a Verča byla čtvrtá a pátá. Jejich běžecké výkony zasluhují obdiv, především v „klasice“, kdy Míša strávila na trati 138 minut a Verča 141 minut (vítězka této kategorie 108´). Ve štafetách si děvčata vytyčila vyšší cíl, když startovala v elitní kategorii W21, kde skončila na 8. místě. Ve štafetách také v elitní kategorii M21 startoval Marek Hasman, společně s Václavem Hroudou a Josefem Zátkou, kluci skončili na 7.místě. Ostatní výsledky jsou na https://wboc2021.ok-jilemnice.cz/cs.

Závody se povedly i po pořadatelské stránce, děkujeme Martinovi Královi za jeho obrazové zpracování celé akce.

 

Start štafet WBOC

Start štafet WBOC

JS

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Rubriky
Podcast Pod Lavicí

Partnerská škola