Za nádherného počasí se konalo pro Jilemnici historicky první mistrovství světa a to v orientačním biatlonu – World biathlon orienteering championschip. Pro informaci, ORIENTAČNÍ BIATLON je kombinace dvou tradičních sportů – orientačního běhu a biatlonu a může být v letní i v zimní formě. Místem vzniku orientačního biatlonu je Švédsko, kde byla také v roce 1998 založena Mezinárodní federace orientačního biatlonu (IBOF) a od tohoto roku jsou pořádány mezinárodní soutěže. V současnosti se každoročně pořádá soutěž Světového poháru a Mistrovství světa. Aktivními členy federace je nyní deset zemí (Švédsko, Dánsko, Finsko, Německo, Česká republika, Velká Británie, Belgie, Holandsko, Rusko a Estonsko), které se pravidelně zúčastňují hlavních soutěží. Ve skandinávských zemích se mu věnuje i armáda (Švédsko, Dánsko, Finsko), která má v tomto sportu i profesionální sportovce. V minulých letech se letní MS konalo v Dánsku (2018).
Vlastní závod probíhá tak, že závodník absolvuje v rámci závodu běžeckou část jako orientační závod s mapou v terénu, popř. určuje lokalizaci míst na mapě a střeleckou část, která probíhá na střelnici, s malorážnou puškou na klasické biatlonové terče, přitom zbraň zůstává na střelnici ve stojanu. Závodní disciplína „klasika“ probíhá takto: Závodník na startu obdrží mapu pouze s vyznačeným startem a postupuje po trase označené v terénu fábory. Neustále si udržuje kontakt a do mapy přesně zaznamenává po trase v terénu připravená stanoviště. Po této tak zvané „lokalizaci“ mění mapu vydává se na již značenou trať s pevným pořadím kontrol, tzv. klasický orienťák, který ho přivede na střelnici. Zde si vyzvedne zbraň a střílí položku v leže (10 ran) a po následném malém opět orientačním okruhu podle mapy i položku ve stoje (10 ran) a končí závod proběhnutím cíle. Další nejrozšířenější disciplíny jsou „sprint“ (start-orieťák–ležka-orieťák–stojka-cíl) a štafety, což jsou v jednoduchosti tři sprinty za sebou, ve sprintu se střílí 5 ran v leže a 5 ran ve stoje, při štafetách má závodník k dispozici na pět terčů 8 nábojů.
V Jilemnici se závodilo ve sprintu, klasice a štafetách. Barvy naší školy hájili hned tři zástupci – Michaela Durdová, Veronika Bergerová a Marek Hasman. Děvčatům se v kategorii W20 dařilo, Míša brala 2x bronz a Verča byla čtvrtá a pátá. Jejich běžecké výkony zasluhují obdiv, především v „klasice“, kdy Míša strávila na trati 138 minut a Verča 141 minut (vítězka této kategorie 108´). Ve štafetách si děvčata vytyčila vyšší cíl, když startovala v elitní kategorii W21, kde skončila na 8. místě. Ve štafetách také v elitní kategorii M21 startoval Marek Hasman, společně s Václavem Hroudou a Josefem Zátkou, kluci skončili na 7.místě. Ostatní výsledky jsou na https://wboc2021.ok-jilemnice.cz/cs.
Závody se povedly i po pořadatelské stránce, děkujeme Martinovi Královi za jeho obrazové zpracování celé akce.

Start štafet WBOC
JS