Biatlon

Skupinové foto na závěr sezóny!
Po náročném Mistrovství světa, neustálých deštích a úderu vysokých teplot se vůbec zprvu přemýšlelo o uspořádání posledních závodů v Novém Městě na Moravě. Jednalo se o závodní víkend, který měl nahradit ČP D+D v Letohradě a MČR v NMNM. Novoměští rozhodčí po rozhodnutí svazu museli navést téměř 70 tater sněhu k úpravě stadionu i střelnice a byla zavedena nutná opatření k udržení podmínek na trati (oficiální trénink bez střelby, zákaz vstupu fanoušků na trať apod).

Patrik Plecháč (2. ročník) si v posledním závodě sezóny dojel pro medaili.
Závodilo se v sobotu i v neděli ve sprintech bez trestného kola. Každé kategorii byla udělována přirážka za netrefenou ránu, dle průměrného času z minulých závodů.
V sobotu jsme štěstí neměli. Sportovci nepředvedli především na trati přesvědčivé výkony a některé nepodržela ani střelba. Neděle byla v kategorii dorostu výrazně lepší. Nástřel sice probíhal pouze na stadionu a závod byl veden na kratším kole s průjezdem. Přesto sportovci obsadili téměř v každé kategorii medailové umístění a někteří si dojeli pro nejlepší výsledek v sezóně.

Kateřina Mečířová (3. ročník) získala trikot superstřelce roku.
Těmito závody se uzavřelo bodování do Českého poháru i soutěž o žlutý trikot vedoucího jezdce a černý trikot o nejlepšího střelce sezóny 2023/2024.
1. místo v celkovém hodnocení Českého poháru a žlutý trikot získala Lucie Jandurová v kategorii W17, ve stejné kategorii obsadila Sára Červinková 3. místo (obě 2. ročník SG). Ve starší kategorii dívek (W19) obsadila 2. místo Ilona Plecháčová (mimo jiné mládežnická olympijská vítězka a vicemistryně světa dorostu). V juniorské kategorii si 3. místo doslova vyběhal Ferdinand Jansa (4. ročník). Na bramborové pozici v celkovém hodnocení skončili Matěj Tauchman (M16 – 1. ročník), Lukáš Kroupa (M17 – 2. ročník) a Tomáš Sucharda (M19 – 3. ročník). Dále pak Tomáš Sucharda vybojoval cenu o dorosteneckého nejlepšího střelce sezóny 2023/2024.
Klub KB Jilemnice který reprezentuje 27 sportovců ze sportovního gymnázia v celkovém hodnocení týmů juniorů a dospělých obsadil v konečném žebříčku 1. místo a v kategorii dorostu 2. místo.

Sára Červinková (2. ročník) se prvním dnem protrápila, v druhým získala bronz.
Výsledkový servis z posledního Českého poháru:
Sobota 2. března 2024
1. místo Ferdinand Jansa JM (4-0)
2. místo Ella Kunčíková W17 (2-1)
4. místo Lucie Jandurová W17 (1-2)
5. místo Lukáš Kroupa M17 (1-1)
5. místo Kateřina Mečířová W19 (0-1)
6. místo Martin Kuřík M16 (0-4)
6. místo Michaela Teichmanová W17 (1-2)
6. místo Idmar Janele M17 (1-1)
7. místo Matěj Tauchman M16 (0-4)
8. místo Jitka Erlebachová W16 (1-1)
8. místo Sára Červinková W17 (2-4)
9. Natálie Martínková W19 (1-1)

Matěj Tauchman výborně rozjetý zazdil tím, že si zapomněl dát po nástřelu naplněné zásobníky do zbraně.
Neděle 3. března 2024
1. místo Ella Kunčíková W17 (1-0)
2. místo Lucie Jandurová W17 (1-1)
2. místo Ferdinand Jansa JM (2-3)
3. místo Matěj Tauchman M16 (0-0)
3. místo Sára Červinková W17 (1-1)
3. místo Lukáš Kroupa M17 (1-2)
3. místo Patrik Plecháč M19 (0-1)
8. místo Natálie Martínková W19 (1-2)
9. místo Mikuláš Shorný M16 (1-3)
9. místo Michaela Teichmanová W17 (1-3)
9. místo Kateřina Mečířová W19 (1-2)
10. místo Martin Kuřík M16 (1-2)
10. místo Idmar Janele M17 (1-2)
Děkujeme za podporu sponzorům a především sportovnímu gymnáziu.
Foto: Michal Pok
V týdnu od 24. února do 3. března se v estonském Otepää koná Mistrovství světa dorostu a juniorů v biatlonu. První závody pro nás začaly snově. Hned první den se podařilo dorostenecké smíšené štafetě ukořistit bronzovou medaili. Nemalou zásluhu na tom měla na třetím úseku studentka jilemnického gymnázia Ilona Plecháčová. Štafetu přebírala na 5. místě, i přes trestné kole na střelbě ve stoje se dokázala posunout na 3. příčku, kterou její následovnice udržela až do cíle.

Foto: Český biatlon (Igor Stančík)
O den později pokračoval program vytrvalostními závody, do nichž zasáhli i ostatní jilemničtí závodníci. S velmi složitými podmínkami na trati i na střelnici se nejlépe vypořádala Ilona Plecháčová. Na střelnici netrefila pouze dva terče, k tomu předvedla velmi dobrý běh. Za cílovou čárou se mohla radovat ze stříbrné medaile a zároveň i z titulu vicemistryně světa. Tomáš Sucharda dokázal reagovat na větrné podmínky na střelnici, z celkových čtyř střeleb udělal pouze tři chyby (1-1-0-1), které mu nakonec vynesly 29. místo z celkových 112 startujících.

Foto: Český biatlon (Igor Stančík)
Valerie Křížová a Lukáš Kulhánek s vysokými startujícími čísly částečně doplatili na zhoršující se podmínky na trati a nepodržela je ani střelba. Valerie Křížová po devíti chybách dokončila závod na 61. místě, Lukáš Kulhánek doběhl se šesti chybami na 58. místě.
V úterý přišel čas na rychlostní závody (sprinty na 6 km pro dívky a 7,5 km pro chlapce). Ilona Plecháčová dlouho držela naději opět na umístění v TOP 10, bohužel na druhé a poslední střelbě ve stoje udělala dvě chyby a závod dokončila i tak na pěkném 28. místě. Valerie Křížová tentokrát zapsala pouze jednu chybu, bohužel pomalejší běh ji posunul na 50. příčku. V chlapecké kategorii byl z jilemnických závodníků nejlepší Tomáš Sucharda, kterému dvě chyby na střelnici a kvalitní běh stačil v silné konkurenci na 34. místo. Lukáš Kulhánek rozběhl závod velmi svižně a na prvních mezičasech figuroval na předních příčkách, bohužel mu rychlé tempo překazily 3 chyby na střelbě a i zpomalující se běžecký čas v dalších kolech, nakonec Lukáš dojel na 64. místě.
Na programu mistrovství jsou hromadné závody pro 60 závodníků (29. února) a tříčlenné štafety (1. března).
Autor: Vojtěch Kudrnáč
Foto: Český biatlon (Igor Stančík)

Posledním z biatlonové série závodů byla smíšená štafeta, která jela ve složení Heda Mikolášová (Jablonec n.N.), Ilona Plecháčová (Jilemnice), Jakub Neuhauser (Jablonec n.N.) a finišman Lukáš Kulhánek z Jilemnice. Předpokladem štafety by byl v silné konkurenci týmu krásný výsledek do 6. místa. Realita byla o třídu jinde.

Heda Mikolášová z Jablonce rozjela štafetu výborně a předávala na 2. místě, Ilona předvedla nadstandardní výkon a navýšila náskok před Němci (které ztráceli více jak 2 a půl minuty na českou štafetu). Během chlapeckého úseku se výrazně změnily podmínky, začalo silně foukat. Štafeta stála pod neuvěřitelným tlakem, ale dokázali udržet po dvou trestných kolech 2. místo. Lukáš Kulhánek se udržel na nejtěžším-posledním úseku v kontaktu, dostal se před něj pouze vítěz sprintu francouzský závodník Guy Antonin.

A mohlo se oslavovat! Třetí místo putuje do Česka a dvě medaile ze štafety přímo na jilemnické gymnázium!
Archiv: Český olympijský tým
Po dvoudenní pauze od triumfu Ilonky Plecháčové, čekaly závodníky poslední individuální závody a to sprinty na 6 a 7,5 kilometru. V tomto závodě čeští biatlonisti ukázali opět svoji perfektní běžeckou formu, avšak doplatili na těžké povětrností podmínky, které se projevily především na střelnici.

Ilona Plecháčová (studentka 2. ročníku) skončila v individuálních závodech na 1. a 5. místě (Archiv: Český olympijský tým)
Opět Ilona Plecháčová předvedla výborný běh, bohužel jedna rána ji dělila od medaile. Ve výsledkové listině obsadila 5. místo se ztrátou 1 minuty a 23 sekund na vítězku závodu a 14 sekund na 3. místo. Solidní 22. místo obsadila Valerie Křížová a 33. místo Lucie Jandurová. Předpoklady pro dobrý výsledek potvrdil i Lukáš Kulhánek. Se střelbou (1+1) obsadil ve velmi silné konkurenci v chlapecké kategorii 18. místo se ztrátou 1 minuty a 4 sekund na širší pódium.

Lucie Jandurová nejmladší z holek jela sbírat zkušenosti. Nakonec velmi zkušeně si dojela pro 13. a 33. místo (Archiv: Český olympijský tým)
Posledním závodem pro biatlonisty je smíšená štafeta, která pojede ve složení Heda Mikolášová (Jablonec n.N.), Ilona Plecháčová (Jilemnice), Neuhauser Jakub (Jablonec n.N.) a finišmanem bude právě Lukáš Kulhánek z Jilemnice.
Studentka druhého ročníku čtyřletého gymnázia Ilona Plecháčová se koncem prosince na biatlonových závodech nominovala na YOG (Olympiáda mládeže) do Koreje. Společně s Lukášem Kulhánkem (3. ročník), Valerií Křížovou (3. ročník) a Lucií Jandurovou (2. ročník) absolvovali finální přípravu v polských Jakuszycích a 15. ledna odletěli do místa dějiště jihokorejského Gangwonu.
Právě Ilona s Lukášem byli přími osloveni Českým olympijský týmem a byli zvoleni za vlajkonoše české výpravy na oficiálním zahájení.

Vlajkonoši (studenti jilemnického gymnázia) na zahájení celosvětové Olympiády mládeže v Jižní Koreji. Archiv: Český olympijský tým
Den po zahájení biatlonisti naskočili do prvních závodů (vytrvalostní závody na 10 kilometrů pro dívky a 12,5 kilometru pro chlapce). To, co předvedli hned v prvním závodě dívky, bylo neskutečné. Ilona Plecháčová se střelbou 0-1-0-0 (střelba v leže – stoje – leže – stoje), mimochodem nejlepší střelba v celém startovním poli 98 závodnic, vybojovala první zlato pro letošní olympijskou výpravu a historicky první zlatou medaili pro Český biatlon z celosvětové Olympiády mládeže.

Takhle vypadá zlatá medailistka! Archiv: Český olympijský tým
Ovšem tím to nekončilo. Dívky předvedly skvělý týmový výkon a všechny čtyři startující za Českou republiky se probojovaly do TOP16.
1. Ilona Plecháčová (2. ročník)
4. Heda Mikolášová – závodící za Jablonec n. N.
13. Lucie Jandurová (2. ročník)
16. Valerie Křížová (3. ročník)
Lukáš Kulhánek ve svém závodě předvedl skvělý běžecký výkon a dvě střelby „za nula“ vleže, v lepším umístění (53. místo z 99 startujících) ho bohužel zbrzdily střelby ve stoje. Ovšem ukázal výbornou formu a i na něj se můžeme těšit v dalších závodech.
Po vytrvalostních závodech trenéři vybrali pro další závod (single mix štafeta) Valerii Křížovou a jabloneckého závodníka Jakuba Neuhausera. Valerie si na svých úsecích vedla výborně (1. úsek celkově sedmý čas, 2. úsek celkově druhý čas). Od lepšího výsledku je zbrzdila velká konkurence v chlapecké části závodu a především trestné kolo na poslední položce. Štafeta vybojovala 8. místo ve fotofiniši před devátým Slovinskem.

8. místo ve štafetě (singlemix) a týmová radost. Archiv: Český olympijský tým
Nadcházející závody v biatlonu:
23. ledna sprint (2:30 SEČ dívky, 5:30 SEČ chlapci)
24. ledna smíšená štafeta (2:30 SEČ)