gymnázium, sportovní gymnázium, praktická sestra

Biatlon

S napětím očekávaná zimní biatlonová sezóna dospěla ke svému závěru. Naši žáci se v celkovém hodnocení týmů umístili na skvělém 2. místě, a to s minimálním odstupem pouhých dvou setin bodu.

O uplynulém víkendu se dorostenci, junioři i dospělí utkali o konečné pořadí v poháru týmů i jednotlivců. Sportovce tentokrát čekal náročný čtyřdenní program, který zahrnoval trénink, single mix štafety, hromadné starty a sprinty.

V kategorii dorostu obsadila čistě jilemnická štafeta ve složení Ella Kunčíková a Lukáš Kroupa 5. pozici. Hned za nimi dojela štafeta Rozsypalová – Shorný, na 7. příčce skončili Tauchman a Křížová, 8. místo obsadila dvojice Erlebachová – Janele. V juniorské kategorii se na 3. místě umístili Lucie Jandurová a Tomáš Sucharda. V kategorii dospělých vybojoval 1. místo náš trenér Jakub Kudrnáč společně s Veronikou Novotnou.

Hromadné starty se nesly v uvolněné atmosféře, ovlivněné lehkou euforií z konce sezóny. Naši sportovci však ukázali bojovného ducha a skvělou formu až do samotného závěru.

Výsledkový servis do TOP6: 

1. a 2. místo Jakub Kudrnáč M
1. a 3. místo Lucie Jandurová W19
2x 2. místo Rozálie Majorová W16
2. místo Valerie Křížová W19
2. místo Matěj Tauchman M17
3. místo Tomáš Sucharda JM
3. místo Martin Kuřík M17
4. místo Sára Červinková W19
4. a 5. místo Mikuláš Shorný M17
5. místo Natálie Rozsypalová W17
6. Tereza Doležalová W17
6. místo Lukáš Kroupa M19

Celkové hodnocení žebříčku Generali zdravotní pojišťovna: 

1. místo Rozálie Majorová W16 
1. místo Lucie Jandurová W19 
3. místo Josef Jon M16 

Celkové hodnocení žebříčku Střelec Alpine Pro: 

1. místo Matěj Tauchman (kluci) 

Celkové hodnocení Českého poháru v sezóně 2024/2025: 

1. místo dorost KB Jilemnice 
1. místo junioři a dospělí KB Jilemnice 

1. místo Rozálie Majorová W16 
2. místo Josef Jon M16 
2. místo Lucie Jandurová W19 
3. místo Matěj Tauchman M17 
5. místo Sára Červinková W19
6. místo Natálie Rozsypalová W17
6. místo Jakub Kudrnáč JM
7. místo Tereza Doležalová W17
7. místo Mikuláš Shorný M17
8. místo Martin Kuřík M17
8. místo Ella Kunčíková W19
9. místo Valerie Křížová W19
10. místo Lukáš Kroupa M19
10. místo Tomáš Sucharda JM
13. místo Jitka Erlebachová W17
17. místo Michaela Teichmanová W19
18. místo Idmar Janele M19
21. místo Natálie Martinková W19
27. místo Patrik Plecháč M19

Foto: Rozálie Majorová

Ve švédském Östersundu se konalo Mistrovství světa dorostu a juniorů v biatlonu, kde měla Jilemnice hned čtyřnásobné zastoupení. Českou republiku zde reprezentovali Ilona Plecháčová, Valerie Křížová, Lucie Jandurová a bývalý student našeho gymnázia Petr Hák. Bohužel, Lucie se kvůli nemoci nakonec závodů nezúčastnila.

I tak byla Jilemnice na mezinárodní scéně nepřehlédnutelná. Hned v prvním individuálním závodě předvedla Ilona Plecháčová famózní výkon a s náskokem 45 vteřin si dojela pro titul mistryně světa! Skvělý výsledek podtrhla pátým místem Valerie Křížová, která překvapila nejen skalní fanoušky, ale i trenéry. Ilona navíc ke zlatu přidala ještě dvě bronzové medaile – ze sprintu a závodu s hromadným startem. Valerie obsadila ve stejných disciplínách 24. a 35. místo.

Výborně si vedl také Petr Hák, který už závodil v juniorské kategorii. I on se postaral o medailovou sbírku, když si z Östersundu přivezl dvě bronzové medaile – ze sprintu a závodu s hromadným startem. Petr ve všech závodech předvedl skvělou běžeckou formu a pravidelně se v závěrečných kolech posouval o několik příček vpřed.

Našim sportovcům gratulujeme k fantastickým výkonům a děkujeme za skvělou reprezentaci!

Foto: Český svaz biatlonu

Po Mistrovství světa byla Ilona nominována Českým svazem biatlonu na Světový pohár do Nového Města na Moravě, kde měla šanci si zazávodit před burácející domácí kulisou. V závodě více než obstála a těšíme se na další její vystoupení.

Foto: Soňa Niková (ČSB)

Do gruzínského Bakuriani odjela z jilemnického gymnázia šestice sportovců a jeden trenér, aby reprezentovali nejen svou školu, ale i celou Českou republiku. Mezi 75 českými sportovci se v běžeckém lyžování představily Eliška Polonská a Kája Špicarová, v biatlonu Lucie Jandurová a Ella Kunčíková a v alpských disciplínách Oliver Šťastný (snowboard) a Eliasz Kiszka (freestyle lyžování).

Zbyněk Kužel, Karolína Špicarová, Ella Kunčíková, Eliasz Kiszka, Oliver Šťastný, Lucie Jandurová, Eliška Polonská, Karel Randák a Petr Plecháč.

Lucie Jandurová byla Českým olympijským výborem vybrána jako vlajkonoška na slavnostním zahájení her.

„Na tenhle zážitek budu ještě dlouho vzpomínat. Byla to pro mě ohromná čest. Moc mě potěšilo, že jsem byla vybraná, a opravdu jsem si to užila,“ uvedla Lucie pro ČOV.

Sbírka medailí Lucie Jandurové – stala se suverénně nejúspěšnějším sportovcem EYOFu 2025.

Česká výprava si z her odvezla celkem 7 medailí, z toho 4 putují právě na jilemnické gymnázium. Lucie Jandurová získala stříbrnou medaili v single mix štafetě společně s Danielem Ryškou z Letohradu a bronz ve sprintu. Její úspěch doplnila Eliška Polonská stříbrem ve sprintu běžu na lyžích. Lucie navíc získala další stříbro ve smíšené štafetě, kde byla finišmankou.

Eliška Polonská navázala na kamarádku a získala stříbro ze sprintu.

Pozornost si zaslouží i výkon Olivera Šťastného, který ovládl kvalifikaci ve snowboardovém slopestylu. Bohužel kvůli zranění při tréninku nemohl nastoupit do finále a skončil na 12. místě. Na 6. místo se probojovala smíšená štafeta běžu na lyžích ve složení Polonská, Špicarová (obě Jilemnice), Benda a Řezáč (oba Jablonec n. N.). Kája Špicarová se navíc blýskla 7. místem v závodě na 7,5 km volnou technikou, přestože startovala jako mladší v kategorii. Stejnou pozici obsadil Eliasz Kiszka ve finále freestyle lyžování. Ella Kunčíková sice bojovala se střelbou, ale výbornými běžeckými časy si vybojovala 22. místo ve sprintu a 23. místo ve vytrvalostním závodě.

Pád Eliasze Kiszky ho bohužel připravil o možnost bojovat o medaile.

Závěrečný ceremoniál přinesl další poctu jilemnickému gymnáziu. Eliška Polonská byla Českým olympijským výborem vybrána jako vlajkonoška slavnostního ukončení her.

Foto: Český olympijský tým (EYOF Bakuriani)

Štafetě našich žáků se dnes (5.5.2024) podařilo obhájit loňské prvenství v Juniorském maratónu. Vítězná štafeta běžela ve složení: Martin Svoboda, Jakub Salaba, Karolína Drbohlavová, Štěpán Tabulka, Eliška Polonská, Tomáš Sucharda, Sofie Vyhlídková, Eduard Simbartl, Jan Štefan a Matěj Kožnar a dosáhla celkového času 2:30:15. Tentokrát za sebou nechala v pořadí druhý tým Gymnázia A. Randy z Jablonce a v pořadí třetí tým Gymnázia F. X. Šaldy z Liberce. V celkovém počtu 28 středoškolských týmů z celé republiky startoval i náš B-tým ve složení: Ferdinand Jansa, Ondřej Valenta, Tereza Doleželová, Hynek Fišnar, Lucie Jandurová, Lukáš Kroupa, Ella Kunčíková, Mikuláš Shorný, Idmar Janele a Lukáš Kulhánek a obsadil  výborné deváté místo časem 2:43:13. Všem patří velká gratulace.

Výsledky

a ještě tady

Od 23. února do 2. března se konalo v estonském Otepää Mistrovství světa dorostu a juniorů. Za Klub biatlonu Jilemnice zároveň i jilemnické sportovní gymnázium byli nominováni Lukáš Kulhánek, Tomáš Sucharda, Valerie Křížová (všichni 3. ročník) a Ilona Plecháčová (2. ročník). Tato jilemnická výprava tvořila přesně polovinu kádru nominovaných dorostenců za Českou republiku. V juniorské kategorii je doplnil bývalý student gymnázia Petr Hák.

V první polovině MS získala Ilona Plecháčová 2. místo z vytrvalostního závodu, 3. místo ze smíšené štafety a pěkné 10. místo z 60-ti členného hromadného startu.

Posledním závodem na Mistrovství světa byly štafety, do nichž nastoupili 4 jilemničtí závodníci. Štafeta chlapců ve složení Kocmánek Vladimír (NMNM), Sucharda Tomáš a Kulhánek Lukáš obsadili krásné 6. místo. Kluci ještě v polovině druhého úseku byli v kontaktu s čelem startovního pole, bohužel Tomáš poslal štafetu na střelbě ve stoje na dvě trestné kola. Nutno podotknout, že v té době na střelnici panovaly velmi těžké podmínky.  Lukáš předvedl skvělou střelbu (pouze jedno dobití) a dojel pro konečné 6. místo.

Štafeta děvčat byla o něco úspěšnější. Na prvním úseku při své světové premiéře startovala Agáta Moskvová (Letohrad), druhý úsek byl v režii jilemnické Ilony Plecháčové a finišmankou byla Heda Mikolášová z Jablonce, která v těsném finiši dokázala o 0,1 vteřiny porazit Francouzku a holky mohly slavit 3. místo.

Štafeta juniorů, v níž měl svoje místo bývalý student gymnázia a nynější reprezentant Česka Petr Hák, dojela na 5. místě.

Foto: Český biatlon, Igor Stančík

Schránka důvěry online
Rozvrhy, změny, známky
Online výuka
Interní komunikace
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Rubriky
Podcast