Běh na lyžích
Do gruzínského Bakuriani odjela z jilemnického gymnázia šestice sportovců a jeden trenér, aby reprezentovali nejen svou školu, ale i celou Českou republiku. Mezi 75 českými sportovci se v běžeckém lyžování představily Eliška Polonská a Kája Špicarová, v biatlonu Lucie Jandurová a Ella Kunčíková a v alpských disciplínách Oliver Šťastný (snowboard) a Eliasz Kiszka (freestyle lyžování).

Zbyněk Kužel, Karolína Špicarová, Ella Kunčíková, Eliasz Kiszka, Oliver Šťastný, Lucie Jandurová, Eliška Polonská, Karel Randák a Petr Plecháč.
Lucie Jandurová byla Českým olympijským výborem vybrána jako vlajkonoška na slavnostním zahájení her.
„Na tenhle zážitek budu ještě dlouho vzpomínat. Byla to pro mě ohromná čest. Moc mě potěšilo, že jsem byla vybraná, a opravdu jsem si to užila,“ uvedla Lucie pro ČOV.

Sbírka medailí Lucie Jandurové – stala se suverénně nejúspěšnějším sportovcem EYOFu 2025.
Česká výprava si z her odvezla celkem 7 medailí, z toho 4 putují právě na jilemnické gymnázium. Lucie Jandurová získala stříbrnou medaili v single mix štafetě společně s Danielem Ryškou z Letohradu a bronz ve sprintu. Její úspěch doplnila Eliška Polonská stříbrem ve sprintu běžu na lyžích. Lucie navíc získala další stříbro ve smíšené štafetě, kde byla finišmankou.

Eliška Polonská navázala na kamarádku a získala stříbro ze sprintu.
Pozornost si zaslouží i výkon Olivera Šťastného, který ovládl kvalifikaci ve snowboardovém slopestylu. Bohužel kvůli zranění při tréninku nemohl nastoupit do finále a skončil na 12. místě. Na 6. místo se probojovala smíšená štafeta běžu na lyžích ve složení Polonská, Špicarová (obě Jilemnice), Benda a Řezáč (oba Jablonec n. N.). Kája Špicarová se navíc blýskla 7. místem v závodě na 7,5 km volnou technikou, přestože startovala jako mladší v kategorii. Stejnou pozici obsadil Eliasz Kiszka ve finále freestyle lyžování. Ella Kunčíková sice bojovala se střelbou, ale výbornými běžeckými časy si vybojovala 22. místo ve sprintu a 23. místo ve vytrvalostním závodě.

Pád Eliasze Kiszky ho bohužel připravil o možnost bojovat o medaile.
Závěrečný ceremoniál přinesl další poctu jilemnickému gymnáziu. Eliška Polonská byla Českým olympijským výborem vybrána jako vlajkonoška slavnostního ukončení her.

Cestou na závody ČP do Vimperku jsme se s posledním sněhem rozloučili u Turnova a jiný jsme již nezahlédli. Šumava je totiž téměř bez sněhu a proto se další díl ČP dorostu a dospělých uskutečnil na sněhu technickém ve vimperském Areálu Vodník. Závodníky čekal tentokrát víkend ve znamení volné techniky a společné přípravy lyží. V sobotu se jely norské sprinty a v neděli distanční závody s intervalovými starty. Nikola Plecháčová a Eliška Polonská ve sprintu zvítězily a Ella Suchardová s Karolínou Špicarovou dojely ve svých kategoriích třetí. V nedělním klání jsme slavili dvoj-vítězství v kategorii mladších a starších dorostenek (Adéla Brožová – Plecháčová a Polonská – Špicarová) a v kategorii mužů a juniorů zvítězil Tomáš Lukeš. Ondřej Pilař doběhl třetí.
Bilance nejlepších: U16: Plecháčová 1-2, Suchardová 3-7, Brožová 6-1, Brožíková 8-12, Marečková 10-6, U18: Polonská 1-1, Špicarová 3-2, Doležalová 13-9, Smutná 16-16, Materna 6-12, Fišnar 12-16, U 21: Kožnar 4-6, Simbartl E. 5–, Lukeš 6-1, Pilař 7-3, Salaba 12-7
Výsledky ČP Vimperk
Na mistrovství světa juniorů do italského Schilparia (3.-9.2.2025) se nominovali: Martin Svoboda, Eduard Simbartl, Matěj Kožnar a Jakub Salaba. Gratulujeme!


FIS Český pohár v běhu na lyžích dospělých a dorostu – Jakuszyce 11.-12.1.2025 aneb ČP pokračoval dalším dílem v nádherném běžeckém areálu nedaleko česko-polských hranic. Na programu byly tentokrát sprinty klasickou technikou a závody volně s hromadnými starty. Po celý závodní víkend panovalo na Jakuszycké Polianě zimní počasí se sněhovou nadílkou a naši závodníci navázali na předchozí úspěchy třinácti medailovými umístěními. Počet startujících se bohatě rozrostl o polské závodníky. Ze zajímavostí stojí za vyzdvihnutí plně obsazené pódium mladších dorostenek ve sprintu (Suchardová-Plecháčová N.-Brožová), první dvě umístění v závodu Polonská-Vyhlídková ve sprintu, Plecháčová-Marečková, Polonská-Špicarová v distancích a celkové vítězství juniora Edy Simbartla v nedělním závodě mužů.
přehled nejlepších umístění:
Mladší dorost: Ela Suchardová 1- 10, Nikola Plecháčová 2-1, Adéla Brožová 3-4, Olivie Marečková 7-2, Barbora Brožíková 8-6, Daniela Dlouhá 11-16
Richard Simbartl 6-4
Starší dorost: Eliška Polonská 1-1, Karolína Špicarová 18-2, Sofie Vyhlídková 2-25, Marcela Nosková 28-13, Stela Smutná 27-14,
Sebastian Materna 4-5, Fišnar 17-11
Dospělí a junioři: Karolína Drbohlavová 16-11, Matěj Kožnar 6-3, Eduard Simbartl 9-1, Jakub Salaba 7-4, Tomáš Lukeš –3, Ondřej Pilař–5


Liberecký Vesec hostil jako každoročně MČR v běhu na kolečkových lyžích. Skladba závodů byla následující:
Páteční sprint volně, sobotní distanční závod klasicky (U16 volně) a nedělní distanční závod volně. Z hlediska úspěšnosti se jednalo rozhodně o naše nejlepší mistrovství. Všechny tři mistrovské vybojovala Eliška Polonská, dva z distančních závodů Ella Suchardová, jeden z nedělního závodu Matěj Kožnar. Druhá místa vybojovali: Suchardová ve sprintu, Kožnar v klasice a Tomáš Lukeš v nedělní závodu. Bronz získali: Daniela Dlouhá ve sprintu, Sofie Vyhlídková ve sprintu a klasice, Kožnar ve sprintu, Martin Svoboda dvakrát v distančních závodech a Lukeš ve sprintu a klasice. Porážku neokusila rovněž naše odchovankyně 🙂 Kateřina Janatová.
Bilance nejlepších: Suchardová (2-1-1), Dlouhá (3-12-6), Marečková (5-4-4), Polonská (1-1-1), Vyhlídková (3-3-4), Drbohlavová (5-12–), Kožnar (3-2-1), Svoboda (6-3-3), Salaba (8-5-7), Simbartl (–8-4), Kulhánek (4-10–), Lukeš (3-3-2), Janatová (1-1-1)
