gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

nas-tymPřepište dějiny! Věta pro dnešek jako dělaná. Proč? Spolu s kolegy dějepisáři Štěpánem Boukalem a Jakubem Veselým (oba 6.O) a s kvalitní oporou, mentorem Mgr. Zdeňkem Novákem, LL.M. v zádech, jsme zvítězili v krajském kole mezinárodní Dějepisné soutěže studentů gymnázií! 

Druhý tým v pořadí jsme předstihli o ,,parník“ a upevnili si tak svoji pozici nejlepších mladých historiků v kraji, udělali dobré jméno škole a panu profesoru Novákovi. Nejeden učitel zúčastněných gymnázií mu nezapomněl pogratulovat a divit se, že v ,,malé“ Jilemnici je skupina lidí, kteří se dokáží skvěle připravit na širokospektré otázky z období let 1949 – 1967. 

Příprava vyžaduje studium odborné literatury, kterou počítáme na pár desítek knih a seminářů, chcete-li konzultačních hodin, každý týden s p. prof. Novákem, který jim věnuje svůj volný čas, stejně jako my. Úspěch tedy není o nadání, ale jen o dlouhodobé, kvalitní přípravě a vytrvalosti. Každý si může najít obor, který ho baví a stát se výborným, pokud má špetku houževnatosti, drobet cílevědomosti a smysl pro fair play…

Letos chceme navázat na roky minulé. Ceníme si zejména toho, že již potřetí jsme si zajistili přímý postup do finále v Chebu. Navíc se neustále zlepšujeme! V minulém ročníku soutěže jsme obsadili 10. místo v celostátním kole z celkového počtu 75 gymnázii!

Jedná se vpravdě o prestižní klání, které podporuje, ať už svojí přítomností, záštitou, či finančními dary, ministerstvo školství, mnoho čelních politiků, vědců, osobností veřejného života v České i Slovenské republice. Podporu poskytují kraje i obce, a to včetně města Jilemnice.

V současné době lidé zapomínají, že dějiny jsou učitelkou života a nevěnují studiu historie příliš pozornosti. Nevědí pak například, jak se rozhodnout u voleb a kam by chtěli, aby směřovala budoucnost země i jich samých. Přicházejí o mnohé zajímavé lidské příběhy, protože dějiny jsou primárně dějinami lidí, tedy každého z nás.

Na závěr chci poděkovat klukům ze sexty a  našemu ,,trenérovi – mentorovi“, bez něhož by to nešlo.

Vojtěch Libnar

septima

 

Rubriky
Partnerská škola