gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Zastaveni-prvni-Mimon

Zastavení-první-Mimoň

Ve dnech 14. – 16. 2017 třída kvinta pod vedením Mgr. Pavla Mládka a Mgr. Martina Krále absolvovala exkurzi na meandry řeky Ploučnice. Během exkurze jsme projížděli ChKO Kokořínsko –Máchův kraj a přírodní památku Niva Ploučnice. Žáci tak poznali přírodu v její nedotčené podobě a chvílemi zcela zapomínali, že jsou ve střední Evropě. Ticho bylo narušováno jen bručením hmyzu a zpěvem ptáků a leckdy nás překvapily výjevy jako napájející se kůň na břehu dva metry od nás, ondatra cákající zadníma nohama až do lodi či stovky a tisíce modrých motýlů a vážek lemujících oba břehy Ploučnice.

Zcela jiný rozměr dodávalo naší plavbě zdolávání překážek v podobě spadlých stromů a křoví bránících v průjezdu, a také množství komárů, pavouků a dalšího hmyzu padajícího do lodí během překonávání všech úskalí plavby. Z těchto důvodů je Ploučnice někdy přezdívaná „česká Amazonka“. Mačeta by se nám občas opravdu hodila.

Ve středu jsme vyjeli od Průrvy na Ploučnici do Mimoně, kde jsme využili možnosti občerstvení. Odtud jsme již začali zdolávat meandry řeky. Přespali jsme pod vlastními stany v pěkném tábořišti Boreček.

Druhý den byl zahájen asi pětikilometrovou procházkou do areálu hradčanského letiště, což je největší vojenské letiště ve střední Evropě. Od doby normalizace až do konce osmdesátých let minulého století bylo toto letiště základnou sovětských jednotek. I další zázemí sovětských vojáků je doposud dobře patrné v širokém okolí, ač většinou již prorostlé lesní vegetací.

Zajímavá byla též návštěva vesnice Ploužnice, kde jsme nalezli komunitu Romů v takřka ideálním soužití s českými obyvateli i s vietnamskými přistěhovalci v nově opravené panelové zástavbě. Panelové domy byly rovněž pozůstatkem přítomnosti sovětských jednotek v této lokalitě.

Zastaveni-ctvrte-kdesi-v lese-a-blate

Zastaveni-čtvrté-kdesi-v lese-a-blátě

Celé odpoledne až téměř do setmění jsme zdolávali další část řeky. Nutno říci, že velmi pěknou část. Tu nejdivočejší a také nejobtížnější.

V pátek jsme vyráželi za mírného deště na poslední část plavby. Jednalo se o úsek z Brenné do České Lípy se zastávkou na oběd v Žízníkově v tábořišti U Kerama. Déšť během plavby ustal a tak jsme si mohli vychutnat i poslední kilometry plavby. Z České Lípy jsme domů jeli vlakem. Do Jilemnice jsme dorazili v 19 hodin a 10 minut. Unavení s bolavýma rukama, dřevěnými zády i zadky, ale plni nezapomenutelných zážitků.

Fotogalerie z výletu na Zoneramě

Rubriky
Partnerská škola