gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Michaela Slámová, studentka oktávy jilemnického gymnázia, již třetím rokem dojíždí do laboratoří Ústavu molekulární genetiky AV ČR, kde se zabývá výzkumem ptačích retrovirů. Po úspěšném absolvování  SOČ (Středoškolská odborná činnost), kdy obsadila v krajském kole v oboru biologie 2. místo, se rozhodla, že se chce vědě věnovat i v tomto školním roce. Díky své aktivitě získala roční stipendium od Nadace Unipetrol, které jí finančně pomáhá zkombinovat školu a práci v laboratoři. Za svoji práci byla oceněna městem Jilemnice v kategorii „Studijní úspěch“  při příležitosti svátku 17. listopadu.

Co tě vedlo k tomu, že ses začala zajímat o virologii?

Když jsem přišla na gympl do Jilemnice, tak jsme v biologii probírali obecnou biologii, virologii a něco málo z genetiky. Bohužel jsme to jenom rychle proletěli a já se chtěla dozvědět víc. Mým velkým handicapem ve všech předmětech je, že abych něčemu porozuměla, musím si to osahat a zažít. Proto se přímo nabízela možnost najít si stáž a studovat vedle sebe souběžně praktickou i teoretickou stránku věci.

Co všechno jsi musela splnit, abys získala finanční podporu od nadace Unipetrol?

Letos se konal první ročník stipendijního programu Nadace Unipetrol, která usiluje o podporu přírodovědně zaměřených studentů středních i vysokých škol. Koncem června jsem sebrala odvahu a vyplnila přihlášku, jejíž součástí byl motivační dopis, doložení příjmu rodičů, kopie vysvědčení a pár dalších formalit. Po dvou měsících mi přišlo vyjádření, že jsem jedna ze 23 středoškoláků, kterým bude poskytnuto stipendium. Oficiální předávání proběhlo koncem října v areálu chemičky Unipetrol v Litvínově, kde byl pro účastníky připraven zábavný vědeckopopularizační program a vynikající oběd.

K čemu peníze využiješ?

Vzhledem k tomu, že jsem peníze dostala všechny na ráz převodem na účet, tak je pravděpodobně využiji především na náklady spojené s mými výjezdy do Prahy. Dále je také budu investovat do koupi biologických učebnic a jazykového kurzu.

Co bys doporučila ostatním středoškolákům? 

Jsem zastánce toho názoru, že pracovitost a píle jsou častokrát důležitější než vrozená inteligence. Proto se nebojte a zkoušejte vše, co se vám namane. A nebojte se neúspěchu. Já si dala na čumák už tolikrát, že mi na to nestačí prsty.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů nejen v laboratoři.

Video z předávání stipendia Nadace Unipetrol najdete zde.

Rubriky
Partnerská škola