gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Začalo to na podzim, kdy nám pan prof. Novák řekl o „nějaké“ Baťově managerské olympiádě. A jelikož já, Luboš (Ducháček) a Martin (Fidrhel) musíme vše okamžitě zkusit, nedalo se takovou výzvu odmítnout.

První kolo proběhlo testovou formou, a to na počítači z oborů matematika a logika, ekonomie, angličtina a všeobecný přehled. Na výběr byly vždy čtyři odpovědi a za špatnou odpověď se body neodečítaly. Když odpověď neznám, radši tipnu. Po spuštění testu se mi vypnul počítač a já ztratil 10 minut,  které mi ke konci docela chyběly, protože některé otázky byly zapeklité. Hodí se zde selský rozum, znalost politických a jiných osobností České republiky a také angličtina. Ta neměla s ekonomií nic společného, ale texty byly dlouhé a důležitá byla znalost jejich zažitých výrazů.

Po pár týdnech mi pan prof. Novák oznámil můj postup mezi nejlepší. Velmi mě to překvapilo, něco takového jsem to vůbec nečekal. Nejhorší na tom bylo, že se mi s finále křížil termín sportovního kurzu v Jižních Čechách. Ovšem já, jakožto správný manager, jsem vše vymyslel tak, abych stihl obě akce.

Dopravil jsem se ve čtvrtek večer k babičce do Veselí nad Moravou, napapal, přespal a ráno vyrazil do Zlína. Není to daleko – asi necelou hodinu autem.
Teprve na místě, po zhlédnutí úvodní prezentace, jsem si uvědomil, že moje finálová účast je dosti velký úspěch. Dozvěděl jsem se totiž, že v prvním kole bylo téměř dva tisíce účastníků z celé České republiky a Slovenska. Z toho postoupilo pouze sedmdesát sedm vyvolených, mezi nimiž jsem byl i já. Dozvěděl jsem se i zajímavé informace o pořádající univerzitě a mohu říci, že ačkoli v Čechách není příliš známá, je svojí kvalitou na velmi vysoké úrovni.
Následně jsme se přesunuli do velké počítačové místnosti, kde jsme vyplnili časově ohraničený test (75 minut). K testovaným oborům přibyly management a marketing. Okruh všeobecného přehledu se změnil na celosvětový. A v tom byl háček. Náhle se zde objevilo mnoho výrazů, které mohli znát snad jen studenti ekonomických škol. Byly nám předloženy i složité matematické úlohy a ještě více dlouhých anglických textů. Z všeobecného přehledu mi utkvěla otázka: “Který film vyhrál Oscara v roce 2016?” Ach ano, přesně v tomto roce byly zmatky ohledně vítěze. U některých otázek si téměř nikdo nebyl jistý správnou odpovědí.

Následně jsme se přesunuli k další veledůležité činnosti, kterou byl oběd. Za stravenku jsme si vybrali parádní řízek.

Po obídku mi nezbylo nic jiného než čekat na vyhlášení. Vyhlašovali prvních třicet. Odzadu! Nejhorší chvíle, opravdu. Čím víc vyhlášených, tím máte rozporuplnější pocity, jestli jste opravdu tak dobří a jste někde vepředu, nebo jste neúspěšní a obsadíte až zadní příčky. Mě nevyhlásili, asi chápete, co tím chci sdělit… Na výsledkové listině jsem se dočetl, že jsem čtyřicátý pátý. Což prakticky není vůbec špatný výsledek, ale bedna je bedna.

Na závěr chci poděkovat panu profesoru Novákovi za podporu, též paní profesorce Novákové a mojí třídě za povzbuzení. Dále budu velice rád, když za mnou někdo přijde nebo mi napíše, že se chce zúčastnit příštího ročníku Baťovy managerské olympiády. Zajdeme na „konzultaci“ a mile rád mu se vším pomohu.

Rubriky
Partnerská škola