gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

WP_20170620_004Odkaz odboje žije!

A my si ho připomněli při příležitosti 75. výročí úspěšného provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora, SS-obergruppenführera Reinharda Heydricha. Exkurze s názvem „Po stopách československého odboje“, organizovaná Studentským parlamentem, se stala další vydařenou akcí studentů. Díky za to patří Luboši Ducháčkovi, Jakubu Veselému, Elišce Fáborské, a dále mentorům Mgr. Zdeňku Novákovi a Mgr. Mojmíru Zemánkovi.

Hned od počátku se naše kroky ubíraly místy těsně spjatými s hrdinnou i pohnutou historií českého národa. Projeli jsme Panenské Břežany, odkud odjížděl Heydrich na svou poslední cestu, připomněli jsme si místo provedení atentátu v ulici V Holešovičkách, i místo, kde nalezli smrt stateční bojovníci za svobodu naší země: Jan Kubiš, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Bublík a Jan Hrubý – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Čest jejich památce.

Následovala prohlídka „Pečkárny“, Petschkova paláce, kde v období Protektorátu Čechy a Morava sídlilo gestapo, a kde trpěli, skryti před zraky všech, později často neprávem opomíjení, mnozí čeští vlastenci.WP_20170620_011

Tragický osud Lidic, který obnažil zrůdnost nacistického Německa a jeho přisluhovačů před celým světem, jsme při naší vzpomínce na oběti válečného běsnění nemohli vynechat. Prošli jsme si lidický památník, který, doufejme, zůstane i nadále mementem příštím generacím. Je třeba vyzdvihnout činy II. odboje a odsoudit nehumánní a perverzní ideologii i praxi německého nacistického režimu a připomínat si utrpení a statečnost tisíců Čechů a Slováků. Být hrdi na svou vlast a znát její dějiny.

WP_20170620_009To vše, jak pevně věřím, bude příslibem, že český (a slovenský) národ má budoucnost. Jakou si ji vytvoříme, bude záležet na nás.

Vojtěch Libnar, 7.O

Rubriky
Partnerská škola