gymnázium, sportovní gymnázium, praktická sestra, výpočetní technika, právo a veřejná správa

auschwitzVe dnech 6-8.října 2016 proběhla Studentským parlamentem Gymnázia a SOŠ organizovaná exkurze do vyhlazovacího tábora Osvětim. Ve čtvrtek večer jsme vyrazili. Cesta ubíhala poměrně rychle, proto jsme se nakonec rozhodli pro půlnoční zastávku v centru Olomouce. Chladnou, ale krásnou noční Olomoucí nás provedl pan profesor Zemánek, který studoval na tamní Palackého univerzitě. Po této prohlídce jsme pokračovali do Polska. V autobuse nám pan profesor Novák přednesl velmi zajímavý výklad na téma holocaustu a šoa.

Brzy ráno se nám naskytl pohled na strážní věž tábora Auschwitz II- Birkenau. Nejprve jsme však navštívili tábor Auschwitz I, původně kasárna rakousko-uherské, později polské armády, v povědomí celého světa však hlavně jako vyhlazovací tábor. V celém komplexu bylo zavražděno 1 300 000 nevinných lidí. Provedla nás česká průvodkyně. Expozice, věnovaná tematice Holocaustu, v nás zanechala tragický dojem. Posléze jsme se přesunuli do Auschwitz-Birkenau, největšího ze všech Osvětimských táborů. Prohlídka byla velmi silným zážitkem.

Poté nás však čekala příjemnější část naší exkurze, navštívili jsme Krakov. Do roku 1611 polské hlavní město a dodnes kulturní centrum Polska. Město nebylo, na rozdíl od Varšavy nebo Lodže, zdaleka tolik poničeno válkou a jeho kulturní skvosty, ať už hrad Wawel s katedrálou sv. Stanislava a Václava nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie, zůstaly zachovány. Nejprve jsme zavítali na hrad Wawel, dominantu města. Nalezli jsme zde zachovalou výzdobu a interiéry z 16.století. Měli jsem ještě možnost individuálního rozchodu v centru města. Příjemnou atmosféru si určitě užili nejen milovníci architektury a historie. Poté nás už čekala jen cesta domů.

Exkurze byla pro všechny velkým zážitkem. Snad se takto vydaří i další, studentským parlamentem plánovaná, exkurze do Drážďan. Ta se uskuteční letos v prosinci.

Jakub Veselý (6.O)

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Rubriky
Partnerská škola