gymnázium, sportovní gymnázium, výpočetní technika, právo a veřejná správa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

image009V úterý dne 6.6.2017 jsme navštívili s paní profesorkou Tuláčkovou a panem profesorem Podzimkem jeskyně v Poniklé.
Této prohlídky se zúčastnili zástupci ze tříd 3.O, 4.O, 6.O a 7.O.

Na prohlídku  jsme se pečlivě připravili. Každý musel mít helmu, čelovku nebo baterku, starší oblečení a pevné boty.

Tyto jeskyně jsou veřejnosti nepřístupné, ale my jsme měli dva  zkušené průvodce – pana Miloše Hájka a pana Jana Lukeše. Rozdělili jsme se do dvou skupin a prohlídka mohla začít.

20170606_135639Úzkým průchodem ve skále jsme vstoupili do nejstarší objevené jeskyně Starého dómu. Zde byla téměř veškerá krápníková výzdoba
v minulosti zničena nezvanými návštěvníky. Prohlídka pokračovala spletí tunelů, ve kterých bylo nutno se plazit, klouzat a lézt po kolenou v blátě a v jiných jílovitých naplaveninách. Nejnáročnější trasa vedla ze Starého dómu prudkým klesáním  ke Zvonu. Dále následovalo strmé stoupání po žebříku k Rumcajsově zvonici, odkud jsme se vrátili zpět do Starého dómu.

Poté jsme nahlédli do Mikulášské a Netopýří jeskyně. V závěru cesty jsme přes Krokodýlí dóm došli až k Jezernímu dómu, kde jsme ochutnali velmi chutnou podzemní vodu z jezírka. Odvážnější z nás se dostali až na konec Štoly naděje, která byla uměle vytvořena, ale zatím se u ní nepodařilo objevit žádné krasové útvary. Ven z jeskyně jsme vystoupali po vysokém žebříku.

Přestože jsme byli špinaví od hlavy až k patě a při čekání na vlak nás zastihla bouřka a prudký déšť, dobrodružná prohlídka ponikelského podzemí se nám moc líbila.

Na závěr bychom chtěli poděkovat našim průvodcům za poutavý výklad, pomoc při zdolávání náročné cesty i za čas, který si ve svém volnu na nás udělali. Dále děkujeme Lukáši Pajerovi
(2. B) z Poniklé za zprostředkování této zajímavé exkurze.

Martin Fidrhel 7.O

Denisa Mládková 5.O

Rubriky
Partnerská škola